Paieška:




DuruServisas.lt

Plastikiniai langai ir pagrindinė sudedamoji lango dalis.  PVC medžiagos ir charakteristikos.


PVC langai - visiškai šiuolaikiška.
 

PVC arba vinilo poli chloridas yra absoliučiai šiuolaikiška medžiaga. Šiais laikais jį galima sutikti kiekviename žingsnyje. PVC yra aukštos kokybės, ekonomiškas ir nepaprastai įvairiapusiškas. Jo privalumų sąrašas yra toks pat ilgas kaip ir jo panaudojimo galimybių įvairovė. Pramonė susieta su PVC pasižymi negirdėta dinamika visose išsivysčiusiose bei besivystančiose šalyse. Daugiau nei 28% šiuo metu perdirbamų plastmasių tai būtent PVC. PVC- tai medžiaga, turinti didelę ateitį. Tai liudija didelis šios medžiagos ekonomiškumas ir ekologiškumas. Taip pat tai, kad aukščiausios kokybės produktai iš PVC yra paprasčiausiai madingi. PVC gali būti panaudojamas beveik visur: nuo gatvės krepšinio turnyro (batai, kamuolys it pan.) iki šiuolaikinės apdailos parodos, nuo jūrų žvejybos (rūbai, apsaugantys nuo vėjo ir vandens) iki intensyvios medicininės terapijos (mėgintuvėliai kraujui, infuziniai laidai, chirurginės pirštinės ir t.t.), nuo bankininkystės (kreditinės kortelės) iki statybų (langų profiliai, kanalizacijos vamzdžiai, kabeliai, stogo dangos ir t.t.). PVC- tai medžiaga, be kurios jau sunku įsivaizduoti mūsų kasdieninį gyvenimą. Nekyla abejonių, kad ir ateinančiame XXI amžiuje PVC svarba bus labai didelė. O PVC praeitis? Vinilo poli chlorido gavimo būdą atsitiktinai atrado V. Regnault 1838 metais. 1912 metais F. Klatte parengė teorinius pagrindus techninei PVC gamybai. 
Pramoniniu mastu PVC produkcija pradėta naudoti 1938 metais.

 

Griauname mitus: Plastikiniai langai – Saugūs ir nekenksmingi.

PVC- tai saugi ir nekenksminga medžiaga tiek individualiam tiek ir visuomeniniam naudojimui. Intensyvus technologijų visoje PVC pramonėje vystymasis įtakojo tai, kad jis dažnai yra ekologiškesnis už kitus panašius produktus. PVC gamyboje funkcionuoja aplinkos apsaugos standartai, kurie dar netapo saugiais laikomais standartais, kaip pvz.: mediena, kitų produktų gamyboje. PVC veikia mūsų sveikatą daug mažiau nei daugelis kitų medžiagų. Dar daugiau, kai kuriais atvejais būtent PVC pasirodo ypač tinkamas, pvz.: alergiškiems žmonėms. PVC naudojamas ten, kur kitos medžiagos gali turėti žalingos įtakos. Alergines reakcijas sukelia pvz.: guma arba kai kurie metalai (chromas, nikelis ir t.t.). Juos sėkmingai pakeičia PVC. Tai liečia pvz.: ligonines. Reiktų paminėti, kad atliekant namo, specialiai pritaikyto alergijoms jautriems arba sergantiems astma žmonėms, apdailą, atkreiptas dėmesys tik į nekenksmingas sveikatai medžiagas. Ypatingi reikalavimai buvo keliami langams. Po išsamių bandymų gydytojai nustatė, kad tik langai iš PVC gali pastoviai atitikti tokius reikalavimus. PVC priskiriamas prie sunkiai degančių medžiagų. Patirtis rodo, kad daugeliu atveju sunkiai degantis PVC yra pranašesnis už lengvai degančią medieną ir kitus panašius produktus. Testų metu buvo lyginamas PVC ir kitų konstrukcinių medžiagų atsparumas aukštai temperatūrai, įsiliepsnojimas ir savaiminis užsidegimas. Taip pat tikrintas šilumos pralaidumas, ugnies plitimas, dūmų atsiradimas, po sudegimo atsirandančių kenksmingų medžiagų kiekis, taip pat atsparumas korozijai. Tyrimų rezultatai yra labai palankūs PVC. Kad PVC užsidegtų reikalinga ypatingai didelė degimo energija arba stiprus vidinis ugnies židinys. PVC testai gaisro metu parodė, kad jis užsidega tik tada, kai visos kitos medžiagos aplinkui jau liepsnoja. Tai patvirtina vieną iš didžiausių šios medžiagos privalumų- didelis atsparumas aukštoms temperatūroms. PVC degimo metu išsiskiria palyginti nedidelis šilumos kiekis. Tai turi įtakos lėtesniam gaisro plitimui ir kartu palengvina gelbėjimo akciją. Gaisro plitime lemiamą rolę vaidina deguonies patekimas. Liepsnojančio PVC paviršiuje susidaro apsauginis suanglėjusios medžiagos sluoksnis, kuris nutraukia deguonies patekimą, tuo pačiu izoliuodamas ir likusią medžiagą. Dujos ir dūmai, atsirandantys iš liepsnojančių medžiagų, deja yra kenksmingi. Pavojingiausias iš jų yra bekvapis anglies monoksidas. Tačiau iki šiol nenustatyta, kad medžiagos, atsirandančios PVC degimo metu, kenktų žmogui labiau nei kitų žaliavų degimo produktai.

 

PVC plastikas naudingas ne tik plastikinių langų gamyboje.

Įvairiapusių privalumų dėka PVC yra plačiai pritaikomas. Išvardinsime keletą iš jų. Telefono kortelės iš PVC yra tvirtos, ant jų nesunku spausdinti ir paskui išlaikyti jas švarias. Magnetinė juostelė arba mikročipas jose yra gerai pritvirtintas. Taip pat ir medicinoje PVC yra svarbiausia medžiaga. Jis tarnauja sterilių įpakavimų, butelių, mėgintuvėlių kraujui bei infuzinių laidų ir kt. gamybai. Čia PVC atitinka aukštus higieninius reikalavimus. Kadangi PVC yra ypatingai atsparus dūlėjimui ir trinčiai, tai išlaiko egzaminus ten, kur didelis dėmesys skiriamas produkto tvirtumui, pvz.: statybose. Jau 60% visų PVC gaminių yra naudojami būtent šioje srityje. Ši tendencija visą laiką auga. Langai iš PVC pasižymi ypatingomis izoliacinėmis savybėmis. Panaudojus PVC, triukšmas bute sumažėja iki 50 decibelų. Jei lauko temperatūra yra -20 ?C, tai temperatūra bute gali išsilaikyti tarp +15 ir +20?C! Ir dar vienas langų iš PVC privalumas: juos lengva prižiūrėti bei konservuoti. Jeigu kabeliai iš PVC būtų silpnos kokybės, tai nebūtų užkariavę net 75% rinkos! Kabelių iš PVC izoliacinės savybės apsaugo nuo aukštos temperatūros, perkrovimo ir trumpo sujungimo. Papildomos priešgaisrinės priemonės įtakoja tai, kad ir šiaip sunkiai degi medžiaga tampa dvigubai atsparesnė ugniai. Elektros laidai, padengti PVC, yra sutinkami kiekviename name bei ūkyje. Ilgiausiai tarnauja nutekamieji vamzdžiai iš PVC. Jų naudojimo laikas yra apskaičiuotas 100 metui ar net ilgesniam laiko tarpui. Netgi nutekančios agresyvios cheminės medžiagos negali jiems rimtai pakenkti. Dėl nepaprastai lygaus, tvirto paviršiaus vamzdžiuose negali kauptis jokie žalingi mikroorganizmai. Dėl šios priežasties specialistai vienareikšmiškai rekomenduoja naudoti vamzdžius iš PVC kanalizacijos sistemose. 
Naujų pastatų stogų sandarinimo problema buvo išspręsta pakeitus kitas medžiagas produktais iš PVC. Stogų folijas, tolius bei dangas iš PVC ne tik lengviau montuoti, tačiau jos yra ir pigesnės bei tvirtesnės. Jos atsparios ultravioletiniams spinduliams, nereikalauja tvirtinimo daugelyje vietų ir daugeliu atveju, kas yra būdinga produktams iš PVC, nereikalauja konservacijos. Tokiomis įvairiapusiškomis panaudojimo galimybėmis pasižyminčios medžiagos iš PVC pritaikomos ir neįprastais atvejais. Pvz.: buvo sukonstruotas dobilo pjūvio vamzdis iš PVC, kuris potvynio metu pakeičia paprastai naudojamus maišus su smėliu. Tokius vandeniu pripildytus vamzdžius galima labai lengvai instaliuoti ir per labai trumpą laiką padaryti nepralaidžiu daug didesnį plotą nei naudojant įprastas priemones.

 

Plastikiniai langai ekonomiška ir estetiška.

PVC- tai ekonomiškas produktas tiek individualaus tiek ir visos ekonomikos naudojimo mastu. Produktai iš PVC yra tvirti ir pigūs. Naujausių technologijų dėka aukštos klasės produktai iš PVC, išlaikant aukščiausią kokybę, yra labai palankios kainos palyginus su kitomis medžiagomis (pvz.: langų profiliai iš PVC ir medžio). Produktų iš PVC gamybai sunaudojama mažiau energijos negu kitų produktų gamybai. Produktai iš PVC yra lengvi, taigi jie reikalauja nedaug žaliavų. Gerai užsandarina ir izoliuoja, taip sumažindami energijos praradimą, pvz.: patalpose su langai iš PVC. PVC yra nepaprastai tvirtas, o tai taip pat leidžia sutaupyti daug energijos. Kadangi PVC tinkamas utilizacijai, tai jį galima pakartotinai panaudoti gaminant naujus produktus. Utilizacijos metu seni langų profiliai yra perdirbami į naujus. Visas procesas vyksta sunaudojant daug mažiau energijos. Tampa aišku, kad gaminant produktus iš PVC natūralūs žaliavų ir energijos šaltiniai eksploatuojami mažiau nei gaminant kitas medžiagas. Pagrindinės medžiagos PVC gamybai – tai nafta ir valgomoji druska. Iš naftos yra išgaunamas etilenas, o iš valgomosios druskos- chloras. Kaip šalutiniai produktai tuo pat metu yra gaunamos tai pat labai naudingos žaliavos- sodos šarmasir vandenilis. Iš etileno ir chloro, santykiu 43 : 57, susidaro vinilo chloridas, kuris toliau perdirbamas į vinilo poli chloridą – PVC. PVC atsisakymas statybose – jei iš vis nagrinėtume tokį beprasmišką sumanymą – sukeltų butų ir kitų objektų kainų šuolį. Todėl reiktų atkreipti dėmesį į didelę chemijos pramonės ir PVC gamintojų tarpusavio priklausomybę. Specialus plastmasės gamybos stabdymas sukeltų grėsmę visai chemijos pramonei ir prisidėtų prie bendro pramonės kritimo. Dar daugiau, tai atsitiktų negaunant jokios naudos aplinkai. Ekonomika ir produktų vertė nepriklauso vien tik nuo jų kainos rinkoje. Be pačios produkcijos kaštų didelę reikšmę turi ir įtaka aplinkai. Tik kai šis santykis yra pozityvus, galima kalbėti apie ūkiškumą.Tas pozityvus santykis PVC atveju matomas visuose ekologiniuose balansuose. Taigi PVC – ne tik aukštos kokybės, bet ir ekonomiškas bei ekologiškas produktas. Be to jis yra daug geriau ištirtas nei kiti produktai. Apie PVC nėra paslapčių, todėl su juo nesusijusi ir rizika. PVC taip pat jau nėra žemesnės kategorijos produktas estetiniu požiūriu. Šiuolaikinis dizainas, disponuojantis neribotomis spalvų ir pavidalų galimybėmis, sugeba iš PVC sukurti nepaprastai patrauklią ir elegantišką medžiagą.

 

PVC langai draugiškesni aplinkai nei mediniai langai?
PVC – tai produktas, palankus aplinkai. Nepriklausomi ir išsamūs tyrimai parodė, kad PVC puikiai atitinka įvairius ekologinius kriterijus. Patys PVC bei produktų iš PVC gamintojai pradėjo galvoti naujai – atsakomybė už natūralią aplinką yra vienas iš svarbiausių vystymosi faktorių. Šiuo metu žaliava nevertinama vien tik naudojimo ir ekonominiu požiūriu. Kompleksinis produkcijos modernizavimas remiasi nuosekliu atsižvelgimu į ekologinius reikalavimus, pradedant nuo žaliavų parinkimo iki saugaus panaudotų produktų utilizavimo. Šis naujas požiūris į produkciją vadinamas ekologiniu balansu. Šio balanso, kaip teigia specialistai, nereikia baimintis produktams iš PVC. Šiandien, po metais trukusių intensyvių diskusijų PVC tema išsivysčiusiose šalyse, jis tapo geriausiai ištirta medžiaga poveikio aplinkai požiūriu. Jau sugebame visus likučius iš PVC perdirbti iš naujo ir vėl panaudoti. PVC galima utilizuoti ir kaip atsikirai surūšiuotą produktą, ir kartu su kitomis plastmasėmis. Kitas dalykas, kad PVC sudaro tik 0,6% namų ūkio atliekų. Bendrai šių atliekų dalis yra dar mažesnė. Yra du atliekų utilizavimo būdai: pačios medžiagos bei žaliavų utilizavimas. Medžiagos iš senų PVC produktų utilizavimo proceso metu, automatiškai sukuriami nauji produktai. Tuo būdu,seni
langai iš PVC gali būti visiškai utilizuoti ir panaudoti naujų langų gamybai. Žaliavos utilizavimo metu sena medžiaga yra išskaidoma į žaliavas, kurios yra tinkamos pakartotiniam panaudojimui. Produktų utilizavime pastaraisiais metais pasiekta pagirtinų rezultatų. Šiuo metu rinkoje egzistuoja produktai, susidedantys iš beveik 70% medžiagos, kuri gali būti vėl atkurta utilizacijos procese. Didelei daliai PVC produktų yra pritaikomi konkretūs utilizavimo būdai. Tai pirmiausia liečia statybines medžiagasiš PVC. Jau egzistuoja pvz.: senų langų iš PVC perdirbimo sistema. Perdirbimui dažniausiai naudojamos tos pačios mašinos ir įrankiai, kuriais gaminama nauja produkcija. Papildomos “pastangos” – tai tik atliekų rūšiavimas ir produktų susmulkinimas į mažasdaleles. Tik tai turi būti papildomai atlikta gaminant naujus produktus. Kitas utilizavimo variantas – žaliavų perdirbimas – dar nėra taip išvystytas, kaip medžiagos utilizavimas. Šie procesai yra pažangūs, tačiau vis dar vyksta tyrimo darbai, kuriais siekiama šių procesų pelningumo ir ekonomiškumo.

 

Plastikiniai langai ir PVC, kas tai yra PVC?

PVC – tai visuotinai naudojamas vinilo poli chlorido sutrumpinimas. Taip pat naudojamas ir sutrumpinimas PCW. Kartais sutinkama versija PCV, tačiau ji yra neteisinga. Vinilo poli chloridas yra pasikartojančios grupės polimeras:  n[-CH2-CH-C1] 
Šis junginys – tai vinilo poli chlorido polimerizacijos rezultatas. Pirminės produkcijos medžiagos yra nafta bei plačiai gamtoje paplitusi valgomoji druska. Iš naftos yra išgaunamas etilenas, o iš valgomosios druskos- chloras. Kaip šalutiniai produktai tuo pat metu yra gaunamos labai naudingos žaliavos- sodos šarmas ir vandenilis. Iš etileno ir chloro susidaro vinilo chloridas, kuris toliau perdirbamas į vinilo poli chloridą. 
Yra du PVC variantai: kietas, be plastifikatorių priemaišos, ir suminkštintas, su nuo 20 iki 70% plastifikatorių priemaiša. 
Vinilo poli chloridas pasižymi nepaprastu cheminiu patvarumu bei mechaniniu atsparumu, jį lengva apdirbti. 
PVC yra vienas iš seniausių termo plastinių junginių. Sutrumpinus, jo istorija atrodytų taip: 
· 1838 metais vinilo poli chlorido gavimo būdą atsitiktinai atrado V. Regnault; 
· 1912 metais F. Klatte parengė teorinius pagrindus techninei PVC gamybai; 
· 1938 metais pradėta PVC produkcija pramoniniu mastu. 
PVC yra plačiai pritaikomas jo įvairiapusių privalumų dėka: skaidrumas, nedidelis svoris, dujų ir kvapų nepraleidžiamumas, atsparumas aliejams, riebalams, rūgštims, taip pat geros mechaninės bei izoliacinės savybės, atsparumas korozijai bei ekstremalioms atmosferos sąlygoms. 
Neginčijamas privalumas, žinoma, yra ir konkurencingai žema kaina. 
PVC naudojamas ir tokiose reikliose bei įvairiose srityse kaip statybos, medicina, elektrotechnika, įpakavimų bei įvairių įrengimų dengiamojo sluoksnio gamyba. Šiandien jau būtų sunku įsivaizduoti kokią nors sritį, kurioje produktai iš PVC negalėtų būti pritaikomi. Visa tai rodo, kad PVC populiarumas garantuotas dar ilgam laiko tarpui.

 

Šiuolaikinė aktualija: Ekologijos balansas, per plastikiniai langai  gamybos prizmę.

Pilnas ir objektyvus produkto įvertinimas reikalauja lyginti jį su kitomis, konkurencingomis medžiagomis. Tokios analizės tikslas tai ne tik nustatyti tiriamo produkto privalumus bei trūkumus, bet visų pirmiausia įrodyti, kad būtent šios medžiagos naudojimas, esant tam tikriems reikalavimams, atneš didžiausą pelną. Su tuo tampriai susijęs duoto produkto įtakos aplinkai, kiekviename jo buvimo rinkoje etape: nuo atsiradimo momento iki galimo recycling`o (“ panaudotų medžiagų perdirbimas”), kompleksinis įvertinimas. Tai yra ekologinis balansas. Tiriami tokie parametrai kaip žaliavų sunaudojimas, energijos sunaudojimas, užteršimo emisija, atliekų gamyba, recycling`o galimybės. Atkreipiamas dėmesys taip pat ir į duoto produkto galimo pakeitimo kitais pasekmes visos ekonomikos mastu. Toks pilnas ekonominis- ekologinis vinilo poli chlorido balansas yra labai palankus, ypač palyginus su kitomis, panašiomis žaliavomis. Trys, vienas su kitu nesusiję ekologiniai balansai, paruošti Vienos Chemijos ir Technikos Tyrimo Institute, Ciuricho Jungtiniame Medžiagų Mokslo Institute bei olandų Ekologijos Centre prie Leido universiteto, vieningai tvirtina, jog iš trijų langų profiliams naudojamų medžiagų – medžio, PVC ir aliuminio – geriausią ekologinį įvertinimą turi būtent PVC. PVC – tai nekenksminga bei saugi medžiaga tiek individualiam naudojimui, tiek ir naudojimui globaliniu mastu. Intensyvus technologijų vystymasis visoje PVC pramonėje įtakojo tai, kad šio polimero produkcija dažnai yra daug labiau pažengusi aplinkos apsaugos požiūriu nei kitų, konkurencingų produktų gamyba. PVC turi mažesnį poveikį sveikatai nei daugelis kitų produktų. Dar daugiau, kai kuriais atvejais jis yra nepakeičiamas, kad pvz.: ir žmonių, sergančių įvairiomis alergijomis, atveju. PVC naudojamas ir ten, kur kiti produktai gali turėti žalingos įtakos naudotojui. Mažai žinomas faktas, kad pvz.: daugelis ligoninės darbuotojų yra jautrūs produktams iš natūralios gumos. Taip pat kai kurie metalai – kaip chromas ir nikelis – sukelia įvairias alergines reakcijas. Visur, kur būtinai reikia naudoti neutralias medžiagas, PVC gali pasiūlyti atitinkamą išeitį. Manoma, kad daugiau nei viena trečioji visų ligoninėse naudojamų įvairių plastmasės gaminių – tai gaminiai iš PVC. To nepamiršo ir ateities ekologiško namo projektuotojai, kurie sudarinėdami pavyzdinio namo projektą, specialiai skirto žmonėms, linkusiems į alergijas ir astmas, atkreipė dėmesį į tokias medžiagas ir žaliavas, kurios nesukelia pavojaus sveikatai. Ypatingi reikalavimai buvo keliami taip pat ir langams. Po kruopščių tyrimų į projekto rengimą pakviesti gydytojai nustatė, kad tik langai iš PVC atitinka tokius reikalavimus.

 

Plastikiniai langai ir jų perdirbimas.

Šiuo metu PVC gamyba ir naudojimas turi atitikti aplinkos apsaugos standartus, kurie kitų medžiagų atveju yra tik eksperimentinėje fazėje. Geru tokios situacijos pavyzdžiu yra visoje Vakarų Europoje plačiai paplitęs recycling`as, arba pakartotinas jau kartą pagamintos medžiagos panaudojimas. Kadangi Lietuvoje produktai iš PVC – ypatingai langai – naudojami palyginti neseniai, tai recycling`as dar nėra naudojamas platesniu mastu, tačiau mes turime realią galimybę pritaikyti geriausius pavyzdžius iš užsienio. 
PVC – tai medžiaga, kuri gali būti keletą kartų perdirbama bei panaudojama gana uždaroje sistemoje. Kadangi medžiaga, atsiradusi kaip recycling`o proceso rezultatas, pasižymi lygiai tokiomis pačiomis savybėmis kaip ir pirminis produktas, tai ji pilnai tinka pakartotiniam naudojimui. Todėl PVC atveju galima kalbėti apie tikrą recycling`ą, ne tik apie downcycling`ą, kada gautas produktas yra prastesnės kokybės nei pirminis.

KONTAKTAI | APIE MUS | AKTUALIJOS | ATLIKTI DARBAI  | PRISIJUNGTI

Sprendimas: VISK